פלאי הדידג'רידו

18/04/2011 - נועה זולו

הדידג'רידו, אחד מכלי הנשיפה העתיקים בעולם, הגיע אלינו מתרבותם המסתורית של שבטי האבוריג'ינים באוסטרליה. האבוריג'ינים, ילידי היבשת, משתמשים בדידג'רידו כבר עשרות אלפי שנים בטקסיהם ומאמינים ביכולותיו המיסטיות להיות כגשר בין הממדים ולאפשר כניסה למצבי תודעה שונים. הדרך כלל ישתתפו בטקס נגן דיג' אחד, מספר נגנים על מקלות הקשה, זמר השר בצורה ייחודית המאפיינת את המסורת האבוריג'ינית וחבורת רקדנים הצבועים בחימר לבן. המוסיקה והריקוד קשורים זה לזה בקשר הדוק, כמו ברוב המסורות השבטיות.

במקורו, הדידג'רידו עשוי ענף אקליפטוס חלול, שנוצר בעזרתן של הטרמיטים (נמלים לבנות קטנטנות) שאוכלות את ליבת הענף. האבוריג'ינים יודעים לזהות איזה מהענפים החלולים יכול לשמש ככלי נגינה וכל שנותר לעשות זה לעצב פיה מדונג ולהתחיל לנשוף. הדידג'רידו הגיע למערב לפני כ-100 שנה לערך ומאז החלו לחקור, לבנות ולנגן בכלי המיוחד הזה ואף לטפל באמצעותו. עם השנים התפתחו שיטות מודרניות להכנת כלי הנגינה, בין השאר ע"י חיתוך הענף הנבחר לשניים, הוצאת הליבה והדבקה מחודשת של שתי החתיכות ליחידה שלמה אחת. היום עושים דידג'רידו מסוגים וזנים שונים של עץ ומגיעים לתוצאות נפלאות, לפעמים אפילו יותר מהכלים שנוצרו בשיטות המסורתיות. 

צליל הבאס המהפנט נוצר מנשיפת האוויר ורטט השפתיים. אין אפשרות ליצור מלודיות או הרמוניות, יש רק צליל באס אחד. לכן, הנגינה בדידג'רידו שונה ממרבית הכלים המערביים מכיוון שהיא דורשת הפקה של צלילים מסוג אחר, כגון האוברטונים( צלילים-עיליים) הנוצרים משינויים עדינים בחלל הפה והתנועה של הלשון. צלילים נוספים מופקים ע"י שימוש בקול האנושי בנוסף לצליל הבאס, דבר המייצר צבעים מעניינים השוברים את המונוטוניות של צליל הבאס הקבוע. בנוסף, ישנם אפקטים רבים נוספים שאפשר להפיק ע"י שינויים ומניפולציות על הצליל הבסיסי דרך תנועה של הלחיים, השפתיים, הבטן, כמות האוויר שמשתמשים בה ועוד .  

דבר נוסף המייחד את הנגינה בדידג'רידו הוא השימוש בטכניקת הנשימה המחזורית, המוכרת גם כנשימה מעגלית. המטרה של השימוש בטכניקה זו היא לאפשר את יצירת הצליל האינסופי שלא מפסיק גם כאשר לוקחים אוויר תוך כדי הנגינה. ניתן לעשות זאת ע"י יצירת באלאנס של שימוש נכון במעט אוויר שנאגר בלחיים בשילוב עם לחץ אוויר שנוצר בבית החזה ויכולת לקחת שאיפה עמוקה ומהירה בזמן קצר. לאחר תהליך של אימון ארוך הטכניקה הופכת עבור הנגן לטבע שני ומאפשרת  נגינה רציפה מדיטטיבית של צליל אינסופי. 


כאשר נכנסים לעומקה של הנגינה ומתחילים ליצור מקצבים, מתגלה דבר מופלא נוסף. הקשר החזק והמהותי בין הנשימה לבין יצירת המקצב. ככל שהמקצב מהיר ו"טראנסי" יותר, כך בהתאם עולה מהירות ואינטנסיביות הנשימה. ככל שמהקצבים הינם איטיים ומרגיעים יותר, כך העומק והקצב של הנשימה משתנה בהתאם. דבר זה יוצר השפעה גדולה על מצב רוחו ותודעתו של הנגן היוצר את המקצבים .הנגינה יכולה להרגיע או לחלופין לעורר את האנרגיה בגוף,דבר ההופך את הנגינה בכלי זה לחוויה רוחנית בעלת השפעה תרפויטית מובהקת. אלמנט תרפויטי נוסף הוא החזרה הרפטטיבית על מקצבים מסוימים בתדר באס עוצמתי וקבוע, אפקט המשפיע גם הוא על מצב התודעה, בין אם מאזינים לכלי הנגינה, יוצרים את המוסיקה או רוקדים לצליליה. כיום גם חוקרים את אפשרות הטיפול עם התדרים של הדידג'רידו ע"י נגינה ישירה על גופו של המטופל ממרחק של סנטימטר-שניים מהגוף.

החיבור שלי לכלי המדהים הזה החל לפני כ- 10 שנים, כאשר נתקלתי בו במקרה בהופעה שהוזמנתי אליה. זמן קצר אחרי כבר רכשתי לי את הדידג'רידו הראשון, שעם הזמן הפך לכלי הנגינה הראשי שלי ולעיסוק המרכזי בחיי. 

מאז, כאמנית, אני מופיעה עם הדידג'רידו גם כסולנית בשיתופי פעולה מגוונים וגם עם להקות והרכבים שונים, בשילובים מעניינים בז'אנרים מוסיקאליים מגוונים. הראשון ביניהם הוא עם מוסיקת הטראנס השבטית וגם האלקטרונית. השילוב הזה מרגיש לי מאד טבעי ונכון ומאפשר לחבר את הטראנס הקדום של השבטים עם פלאי הטכנולוגיה והיצירה האנושית של ימינו. בנוסף, שילבתי את  הדידג'רידו בהרכב ג'אז ואפילו עם מוסיקת מיינסטרים פופולארית והיד עוד נטויה.

תחום נוסף שפיתחתי רבות בשנים האחרונות הינו אומנות לימוד הנגינה בדידג'רידו. חוסר הידע בנוגע למוסיקה האבוריג'ינית המסורתית והרצון לשלב את הדידג'רידו ככלי שווה ערך בהרכבים מוסיקאליים מכל סוג הביאו אותי לפתח שיטת לימוד הכוללת כתיבת תווים ומקצבים לדידג'רידו ומפתחת את הנגינה הקצבית לסוגיה, תוך הבנה בסיסית של מהות שפת הקצב הגלובאלית והיכולת לתקשר עם כלי נגינה ומוסיקאים נוספים מכל סגנון מוסיקאלי המעניין אותנו. כמו כן, אני שמה דגש רב על הדרך שנגן עובר בלימודיו על הכלי, על התועלת הרבה שאפשר להפיק מהנגינה בדידג'רידו, הן ברמה של ההנאה מהיצירה והן באפקט התרפויטי של הנגינה בדידג'רידו, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרוחנית.

לפרטים על הופעות ,קורסי נגינה וטיפולים בדידג'רידו ניתן לפנות לנועה זולו –

לצפייה בווידאו-קליפים מהופעות

מאי
29
סדנת ניקוי רעלים מהגוף
סדנת ניקוי גוף וטרנספורמציה בכל הרבדים
29/05/2024
נס עמים - גליל מערבי
יונ
13
Be Meditation in Afroz
ריטריט עומק וכייף, המשלב הכרות והעמקה של עולם המדיטציות, תהליך מודעות, חופשה ביוון, והרבה הנאות - זורבה הבודהה!
13-20/06/2024
אפרוז - מרכז אושו ביוון